🚚 Darmowa dostawa

Jak Wyeksponować Swoją Katanę?

Jak wyeksponować swoją katanę?

Jesteś dumnym posiadaczem katany i chcesz z dumą wyeksponować ją w swoim salonie. Istnieje kilka dostępnych podpórek, ale także kilka tradycji związanych z eksponowaniem katany, które przedstawiamy poniżej.

Wystawa katan w feudalnej Japonii

Istnieje wiele japońskich tradycji związanych z pokazywaniem katany, które przetrwały od czasów samurajów.

Ostrze katany w górę

Gdy katana jest wystawiona na stojaku, ostrze katany, czy to nagie, czy w pochwie, skierowane jest ku górze, z Ha skierowanym ku niebu. Jest to oznaka szacunku dla miecza, a także zapobiega tarciu między podpórką a ostrzem, które mogłoby je uszkodzić. Katana z ostrzem skierowanym do góry jest również łatwa do uchwycenia przez właściciela na Katanakake i może być szybko użyta w nagłych wypadkach. Jest to również duchowy sposób, w jaki samuraje oddają cześć Kamis, bóstwom Shinto, od których pochodzi wszechświat.

Orientacja na obsługę: wojna czy pokój?

Rękojeść po prawej stronie oznacza, że miecz jest gotowy do użycia, ponieważ samuraje są praworęczni, a zatem oznacza klimat wojny. Z drugiej strony, w czasie pokoju rękojeść katany (Tsuka) znajduje się po lewej stronie, a ostrze (kissaki 切先) po prawej.

Wyświetlanie katany z Tsuka po lewej stronie podkreśla również Mei, podpis kowala (Katana-kaji) na autentycznych japońskich mieczach.

Różne rodzaje wsparcia

Gdy katana jest już wyeksponowana, zasługuje na specjalne miejsce. Zainwestuj w stojak ekspozycyjny lub tradycyjny stojak (Katanakake), zaprojektowany do trzymania ostrza i utrzymywania go w miejscu, aby zapobiec wypadkom. Dostępne są następujące rodzaje stojaków:

  • Prosty poziomy drewniany stojak.
  • Wielopoziomowy stojak do przechowywania kilku katan, trenowania Daisho z Wakizashi lub eksponowania Tanto.
  • Pionowy stojak. Estetyczny, ale niezalecany, ponieważ jest mniej stabilny, a olej ochronny może spływać pod wpływem grawitacji. Mune powinien być eksponowany krawędzią tnącą skierowaną w stronę stojaka.\
  • Uchwyt ścienny.

Wskazówki dotyczące wystawy

  • Poziomy stojak pozwala na wyeksponowanie katany na całej długości, odsłaniając jej bok od Kashira (głowicy) do Kissaki (czubka) i odsłaniając tsuka ito, menuki, fuchi, hamon, a także ostrze i jego szczegóły oraz saya (pochwę).
  • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego lub jasnych świateł, ponieważ długotrwała ekspozycja może spowodować odbarwienie Ito i pogorszenie stanu broni w miarę upływu czasu.
  • W przypadku najcenniejszych egzemplarzy najlepiej wybrać gablotę lub miejsce przechowywania o kontrolowanej wilgotności, aby chronić ostrze, tkaninę i rękojeść przed korozją, lub wyeksponować je w pochwie.
  • Gdy tylko dotkniesz ostrza palcami, może pojawić się korozja spowodowana potem, więc pamiętaj o czyszczeniu ostrza po każdej manipulacji.

Czyszczenie i konserwacja

Pielęgnacja katany jest niezbędna do utrzymania jej w nienagannym stanie. Delikatnie przetrzyj ostrze czystą, miękką szmatką, aby usunąć kurz lub pozostałości. Okresowo nakładaj cienką warstwę specjalnego oleju do katany, aby chronić stal przed utlenianiem i zachować jej połysk. W przypadku poważniejszych prac związanych z renowacją lub polerowaniem, skorzystaj z wiedzy profesjonalnych kowali mieczy, którzy potrafią zastosować tradycyjne japońskie techniki z największą starannością i umiejętnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Niskie ceny przez cały rok

Części wysokiej jakości w niskich cenach

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa na terenie Polski i Europy!

100% bezpieczna płatność

Kartą kredytową, Paypal, Apple Pay lub Google Pay

Obsługa klienta

Pomoc przez 6 dni w tygodniu
Odpowiedź w ciągu 24 godzin